برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

۱۸ نمونه از مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی به همراه ترفند های نگهداری

لیست مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی

فقط سبز بودن خونه و محل کار رو دوست دارم اما حوصله نگهداری از گیاه رو ندارم!

دلیل این جمله انتخاب نادرست گیاه متناسب با روحیات و شرایط زندگی و کاری ماست. اگر نتوانیم به طور مرتب به گیاه رسیدگی کنیم بهتر است از گیاهان آپارتمانی خیلی مقاوم استفاده کنیم.

به عکس های گیاهان آپارتمانی زیر که سعی کرده ایم مقاوم ترین آنها را برای شما قرار دهیم نگاهی بیاندازید تا از لیست گیاهان آپارتمانی مقاوم که در این مطلب بیان شده است انواع این گیاهان را مشاهده و انتخاب کنید.

مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی

لیندا

لیندا را به عنوان اولین گیاه مقاوم آپارتمانی بیان کردیم چون مقاومت آن نسبت به تمام گیاهانی که در ادامه بیان خواهد شد قابل مقایسه نیست. و بسیار بیش از حد انتظار مقاومت دارد.

در محیطی که نور غیر مستقیم دریافت میکرد طی یک آزمایش بیش از ۳۴ گونه از گیاهان مختلف آپارتمانی را در فاصله های مختلف قرار داده و مقاومت آنها نسبت به کمبود مقایسه شد.

بیشتر این گیاهان در اثر مدت کمی تاخیر در آب دهی بسیار پژمرده شده و به خاطر کم بودن رسیدگی به مجموعه این گیاهان اکثر آنها دچار آفت نیز شدند.

در بین تمام این گیاهان، واکنش لیندا تعجب آور بود. زمانی که در حال دور ریختن تک تک گل های آپارتمانی مجموعه مورد آزمایش بودیم، لیندا تنها مقداری تغییر رنگ در برگ ها داده بود و رنگ برگ هایش به زرد متمایل شده بود.

لیندا جزو گیاهان آپارتمانی مقاوم به سرما،گرما، خشکی و کم آبی و همچنین نور کم یا زیاد به حساب می­آید.

پیله آ قاشقی

پیله آ قاشقی مقاوم به نور و آب کم

این گیاه در فصل زمستان و اغلب پاییز به آبیاری بسیار کمی نیاز دارد و به دلیل گوشتی بودن برگ ها، طرفدار های زیادی دارد. چون این گیاه فقط در فصل تابستان نیاز به نگهداری، آبیاری و توجه دارد ادعای اینکه پیله آ قاشقی مثل یک اتومبیل صفر کیلومتر است که به جز بنزین و تعویض لنت  در ابتدای کار نیاز چندانی به بررسی بقیه موارد ندارد، بی مورد نیست.

برگ انجیری

اصلا به آبیاری نامنظم حساسیتی نشان نمیدهد و به توجه زیادی نیاز ندارد. برای افراد فراموش کار مخصوصا در محل کار گزینه ویژه ای محسوب میشود چون با رشد زیاد میتواند بعد از مدت کوتاهی، تمام اتاق کار شما را سبز کند.

تنها موردی که اگر به صورت اختیاری رعایت شود میتواند زیبایی گیاه را چند برابر کند، دریافت نور کافی توسط گیاه است. البته حتی در صورتی که این موضوع رعایت نشود به گیاه ضربه وارد نخواهد شد بلکه زیبایی رنگ برگ ها با زمانی که نور کافی دریافت میکند قابل مقایسه نخواهد بود.

یکی از مناسب ترین گلدان های هدیه ای که داشتنش میتواند بسیار خوشحال کننده باشد برگ انجیری است.

این گیاه بیشتر شرایط نوری مختلف را میپذیرد و در برابر آبیاری های نامنظم واکنش منفی نشان نمیدهند.

رشد بیش از اندازه این گیاه برای اکثر دوستداران گیاه خوشحال کننده است اما اگر در آپارتمانی زندگی میکنید که به خاطر محدودیت فضا دوست ندارید رشد آن سریع باشد میتوانید با کم کردن میزان نور آن، به میزان دلخواه؛ رشد برگ انجیری را مدیریت کنید.

اسپاتی فیلوم یا زنبق صلح

اسپاتی فیلوم در زمان نیاز به آب حرف میزند

یکی از زیبا ترین گیاهان آپارتمانی که به خاطر گلهایش نگهداری میشود، اسپاتی فیلوم است. شکوفه هایی سفید رنگ داشته و برگ های سبز آن بسیار براق است و با تمییز کردن مرتب آن، همانند برخی برگ های مصنوعی جلوه میکند. فراموش کردن آبیاری برای او مشکل جدی ایجاد نمیکند اما با بیحال شدن برگ هایش باید به فکر آبیاری هرچه سریع تر آن باشید.

گندمی

گیاه مقاوم آپارتمانی گندمی

این گیاه جزو گیاهانی که تصفیه کنندگی هوای قوی ای دارند است. مقاومت نسبت به شرایط مختلف محیطی و تکثیر و رشد زیاد این گیاه نسبت به موارد مشابه دلیل بیان نام این گیاه به عنوان پنجمین گیاه مقاوم آپارتمانی بود.

گندمی آنقدر بی نیاز از نور مستقیم خورشید است که برای نگهداری اش توصیه میکنیم، دور از محیطی که در نزدیک به آن نور خورشید قرار دارد نگهداری شود. البته همانطور که در مورد نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی بیان کردیم که هیچ گیاهی نیست که به نور نیاز نداشته باشد، اما گندمی جزو دسته ای از گیاهان قرار دارد که کمترین میزان نیاز نور را به خود اختصاص داده اند.

نسبت به آب هم این گیاه آنقدر مقاوم است که حتی تا یک ماه هم اگر آبیاری نگردد باز هم میتواند زنده بماند. البته در صورتی که مدتی است این گیاه مرتب آبیاری شده باشد، مقاومت آن به کم آبی کمتر شده و ممکن است در صورت تاخیر در آبیاری مقداری نوک برگ ها بسوزد.

آلوئه ورا

آلوئه ورا جزو مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی است

نه به کود نیاز دارد و نه به آبیاری پی در پی و مداوم! هر سه هفته یکبار هم که آبیاری شود آخ نمیگوید.

آلوئه ورا آنقدر مشهور است که نیازی به توصیف ندارد. برگ های تپل و گوشتی این گیاه در صورتی که در کنار پنجره قرار داده شود زیبایی محیط را چندین برابر میکند. تنها نکته ای که درباره آلوئه ورا باید رعایت کرد تابیدن نورمستقیم خورشید به مدت یک یا دوساعت در طول روز است که به شادابی و رشد فوق العاده این گیاه کمک زیادی میکند.

فیکوس بنجامین

فیکوس بنجامین جزو گیاهان بلند و بزرگ آپارتمانی است و وقتی در کنار یک صندلی قرار میگیرد، هم قد یا بالاتر از صندلی و شخصی که روی آن مینشیند است.

به خاطر داشتن برگ های ظریف، در صورت قرار گرفتن در کنار اتاق منظره چشم نوازی را ایجاد میکند. همچنین در بین گیاهان تصفیه کننده هوا، به سادگی میتواند وظیفه پاکیزگی هوای محیط اطرافش را انجام دهد.

کاکتوس ها

تمام انواع کاکتوس در شرایط کویری رشد کرده و مقاومت بالایی دارند

به خاطر داشتن محل رویش اولیه بسیار سخت گیاهان مقاوم و سختی هستند.

مقاوم بودن یکی از صد ها ویژگی کاکتوس هاست….. طبق یافته های محققان، کاکتوس ها میتوانند امواج مضر را از محیط کاهش داده و در نتیجه ارتباط مستقیمی با سلامتی محیط اطراف برقرار کنند.

کاکتوس ها به قدری مقاوم اند، که اگر شخصی حتی یکبار هم از گیاهی نگهداری نکرده باشد و بخواهد شروع به نگهداری گل ها و گیاهان آپارتمانی کند، اولین پیشنهاد ما کاکتوس خواهد بود. چون این گیاه به قدری کم توقع است که در زمینه نگهداری معمولا هر بلایی که به سرش بیاید را تاجایی که بتواند تحمل میکند.

نگهداری کاکتوس ها معمولا کنار پنجره ها و بالکن که نور مستقیمی دریافت میکند ایده آل ترین حالت برای نگهداری آنهاست.

پتوس

عکس پتوس یکی از گیاهان آپارتمانی مقاوم به تاریکی

مقاوم ترین گیاه بالا رونده که در ایران به راحتی میتوان آن را تهیه کرد، پتوس است. به خاطر انعطاف پذیر بودن و مقاومت در نگهداری های نادرست، نگهداری این گیاه بسیار پرطرفدار یوده و جزو پرطرفدار ترین گیاهان آپارتمانی به حساب می­آید.

دلیل این موضوع این است که پتوس را در جایگاه های مختلف با کوچک ترین تغییرات میتوان قرار داد و منظره جدیدی در منزل یا محل کار آفرید.

مقاومت این گیاه حتی در برابر نور مستقیم عالی است و به همین دلیل نیاز به حساسیت در انتخاب محل نگهداری آن نبوده و جزو گیاهان مقاوم به سرما که مناسب استفاده در بالکن است به حساب می­آید

اسطوخدوس

احتمالا تا الآن تصور نمیکردید در بین گیاهان آپارتمانی نام این گیاه را ببینید و تصورتان این بود که این گیاه معمولا در کوه ها رشد میکند و در آپارتمان نگهداری نمیشود. اما این تصور غلط است چون اسطوخدوس به خاطر داشتن جلوه زیبا و رنگ های بنفش خیره کننده با ترکیب شدن با یک گلدان متناسب که با سلیقه و مناسب گیاه  انتخاب شده باشد، جزو مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی محسوب میگردد.

نخل اریکا

عکس نخل آریکا گیاه آپارتمانی مقاوم به گرما

این نخل ظاهری ظریف دارد و جزو گیاهان قد بلند آپارتمانی محسوب میشود. از ویژگی های مهم نخل اریکا تامین رطوبت هوای محیط و تصفیه هوا است. نخل اریکا نسبت به گرمای بیش از حد بسیار مقاوم است

فیکوس

فیکوس گیاه آپارتمانی مقاوم به تاریکی

یکی از مقاوم ترین و درخشنده ترین گیاهان است. مقصود از مقاوم بودن این گیاه، نیاز آبی و کودی بسیار کم نسبت به رشد آن است. یکی از اصطلاحاتی که فقط برای فیکوس استفاده میشود این است که هرچقدر خاک آن خشک تر باشد، رشد بهتری دارد.

این گفتار بمعنی بی نیاز بودن این گیاه از آب نیست فقط به این معناست که فیکوس ها پس از آبیاری نیاز به زمانی دارند تا بتوانند بیشترین استفاده را از آب دریافت شده بکنند و در این مدت آبیاری جدید، مزاحم و دست و پا گیر آنهاست.

به همین خاطر است که اگر شما از آبیاری مرتب آنها فراموش کنید نه تنها آسیبی نمیبینند بلکه خوشحال شده و در رشد بهتر آنها نیز تاثیر دارد.

ساکولنت ها

به طور کلی گیاهانی که برگ های گوشتی دارند به دلیل داشتن ذخیره بیشتر مواد غذایی، بسیار مقاوم تر از بقیه گیاهان هستند و در صورتی که توجه کمتری به نگهداری از آنها داشته باشید، آسیب جدی نمیبینند.

ساکولنت ها در این دسته از گیاهان قرار دارند. میزان نیاز آنها به کود یک بار در سال است و تنها در فصل بهار و تابستان نیاز به آبیاری جدی دارند. اغلب آسیب این دسته از گیاهان به خاطر آبیاری بیش از حد است نه آبیاری کم! البته کمبود نور نیز میتواند به آنها خسارت وارد کند.

زامیفولیا

زامیفولیا، گیاه آپارتمانی مقاوم در برابر سرما

جزو زیبا ترین و کم توقع ترین گیاهان آپارتمانی است. افرادی که از این گیاه نگهداری میکنند به خوبی میدانند که اگر گاهی از آبیاری آنها فراموش کنید هیچ مشکلی برای گیاه به وجود نخواهد آمد. و آبیاری هفته ای یا هفته در میان نیز برای این گیاه مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

برگ عبایی

برگ عبایی یک گیاه مقاوم و سایه دوست

از جهات زیادی مانند فیکوس، نیاز به بی آبی دارد. یعنی در فاصله های زمانی آبیاری نشدن جزو نیاز های گیاه برای ریکاوری محسوب میشود و به همین دلیل مناسب افرادی که به دنبال گیاهان آپارتمانی مقاوم هستند است.

سانسوریا

سانسوریا ابلق یکی از گلهای مقاوم آپارتمانی زیبا

سانسوریا برای افراد مبتدی و پرمشغله ایده آل است. این گیاه خاک خشک را ترجیح میدهد. به خاطر حساسیت ساقه های سانسوریا به رطوبت، هرچقدر بیشتر فاصله بین آبیاری های آن بیشتر شود، گیاه رشد بهتر و راحت تری را تجربه خواهد کرد. سانسوریا طرفداران زیادی دارد و به خاطر زیبایی چشم نوازی که دارد، جزو گلهای مقاوم آپارتمانی زیبا به حساب آمده و از پرفروش ترین گلهای مقاوم آپارتمانی در ایران به حساب می آید.

دیفن باخیا

دیفن باخیا، گیاه آپارتمانی مقاوم در برابر گرما

با توجه به آزمایش های مختلفی که بر روی این گیاه صورت گرفته است، هم از لحاظ نور و هم به لحاظ نیاز آبی جزو سازگار ترین و مقاوم ترین گیاهان به حساب می­آید.

این گیاه نیاز نوری کمی ندارد بلکه توان سازگاری بالایی دارد. یعنی با شما در تامین نشدن به موقع نور و رطوبت مورد نیاز همراهی میکند و زمانی که نور یا آب کافی به او نرسد مقاوم است.

دیفن باخیا علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم، تحمل زیادی در محیط های گرم از خود نشان داده است. به همین دلیل است که در استانهای گرم ایران، این گیاه زیبا طرفداران بیشتری دارد.

کراسولا اواتا (گیاه یشم)

گیاه یشم جزو مقاوم ترین گیاهان آپارتمانی به خشکی به حساب می آید

به خاطر داشتن برگ هایی گوشتی؛ میتواند آب و مواد غذایی را درون برگ های خود ذخیره کند و تا مدتی آنها را نگهدارد به همین دلیل در برابر کمبود های مختلف مقاومت بسیار خوبی از خود نشان میدهد.

این گیاه ساقه ای چوب مانند دارد که توانسته است آن را همانند بونسای ها جلوه دهد. به همین دلیل است که علاقه مندان به گیاهچه های درختی سعی میکنند حتما از گیاه یشم در دکوراسیون استفاده کنند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات