برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا

در این نوشتار علاوه بر اشاره به مهم ترین شیوه های تکثیر مشهور ترین گونه های گیاه آپارتمانی سانسوریا، نگاهی اجمالی به روش های غلط در تکثیر این گیاه آپارتمانی کرده و در آن بهترین کود هایی که به رشد و پاجوش زدن آن کمک میکنند، اشاره خواهیم کرد.
بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا

قطعا تا قبل از مطالعه این مقاله، روش های مختلفی را برای قلمه زدن و تکثیر سانسوریا امتحان گردید اما در هر بار، پس از قلمه زدن این گیاه آپارتمانی زیبا، متوجه شدید که قلمه های جدید خاصیت ابلق بودن خود را از دست داده و گیاه جدید در کمال تعجب سبز است با اینکه قلمه اصلی جزو سانسوریا های لبه طلایی بوده است.

به همین دلیل ما به هیچ وجه برای قلمه سانسوریا ابلق را برای تکثیر این گیاه پیشنهاد نمیکنیم به دلیل اینکه با توجه به تجربه ما در این زمینه، هر کدام از شیوه های مرسوم در اینترنت (برش به صورت V شکل و…) راهکار مناسبی برای ابلق شدن قلمه های کاشته شده به حساب نمی آیند و به همین دلیل شیوه مان را در این مورد منحصر در گرفتن پاجوش از قلمه ها به کمک کود های مخصوص این کار قرار دادیم.

حتی برای تولید های انبوه سانسوریا ابلق نیز از شیوه پاجوش گیری به جای قلمه زدن استفاده میشود و به همین دلیل آشنایی با بهترین کود های پاجوش دهی سانسوریا کمک بسیار زیادی در این زمینه به ما میکند.

به عنوان نمونه در این دو تصویر کاملا واضح است که پاجوش دهی گیاه به جهت رشد استناندارد آن بوده است.

بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا

کود های خانگی پاجوش سانسوریا ابلق

  • کود جلبک دریایی گیاهان آپارتمانی ( برای استفاده از این کود هم میتوانید قوطی های ۶۰ میلی لیتری آن را از فروشگاه های فیزیکی یا اینترنتی گل ها و گیاهان آپارتمانی تهیه کرده و هم از خود جلبک دریایی استفاده نمایید)
  • کود طبیعی کبوتر: در صورتی که در منزل به کود کبوتر دسترسی دارید، میتوانید با استفاده از آن به سرعت دادن به پاجوش سانسوریا کمک کنید.

کود های شیمیایی پاجوش سانسوریا ابلق

به طور کلی در بین تمام عناصری که در کود های شیمیایی وجود دارند، این فسفر است که به تحریک گیاه جهت پاجوش دادن کمک میکند و به همین دلیل کود استفاده از کود فسفر بدون اینکه وابسته به برند یا مدل خاصی باشد، میتواند به پاجوش دهی سانسوریا ابلق کمک زیادی کند.

استفاده از کود ها کافی نیست…

دانستن این نکته در تکثیر سانسوریا ابلق ضروری است که نباید تصور کنیم صرفا با کوددهی به گیاه آپارتمانی خود، او شروع به پاجوش دهی و عملکرد ایده آل خواهد شد بلکه این موارد تنها بستر را برای این گیاه فراهم میکند و ما باید به جز این اقدام، به فکر برداشتن موانع رشد نیز، باشیم.

موانع رشد سانسوریا ابلق

  • آفت ها

آشنایی با آفت های متداول و مرسوم سانسوریا ابلق میتواند یکی از دلایل عدم وجود پاجوش در این گیاه آپارتمانی پرطرفدار باشد.

آفت ها گیاه را با خود درگیر کرده و انرژی آن را میگیرند و به همین دلیل اجازه رشد به آن نخواهند داد. با از بین بردن آفت ها، یکی از موانع ایجاد پاجوش در سانسوریا را از بین برده ایم.

  • ورود شوک به گیاه

گاهی اوقات، با رعایت نکردن شرایط نگهداری گل سانسوریا لبه طلایی، با دست خود، به گیاه مان شوک وارد میکنیم و همین موضوع، باعث کند شدن رویه رشد آن و در نتجه پاجوش نزدن این گیاه خواهد شد.

مواردی که در آن به گیاه شوک وارد میگردد و بسیار متداول و مرسوم است عبارتند از:

۱- تعویض گلدان در مکان نامناسب و عدم توجه به بهترین فصل برای تعویض گلدان سانسوریا و زمان تعویض گلدان این گیاه،

۲- قرار دادن گیاه در مکان هایی که اختلاف دمایی بالایی را تجربه میکنند همانند مکانی در نزدیک شوفاژ و بخاری یا کولر

۳- تعویض گلدان سانسوریا بدون توجه به نکات تخصصی که در این باره باید رعایت شود میتواند با ورود ضربه به ریشه این گیاه، علاوه بر کم کردن رشد، در برخی موارد به خشک شدن گلدان نیز بیانجامد.

  • آبیاری غیر استاندارد

بی توجهی به نکاتی که درباره آبیاری گونه های مختلف سانسوریا در مجله گل آرا بیان کردیم میتواند منجر به از بین رفتن روند رشد پاجوش ها و در نتیجه بی اثر شدن اقدامات ایجاد پاجوش همانند کوددهی به گیاه شود. به همین دلیل اکیدا توصیه میکنیم متناسب با هر کدام از گونه های سانسوریا که در اختیار دارید به مطالعه شیوه آبیاری مخصوص گونه های مختلف سانسوریا پرداخته و متناسب با همان گونه از این گیاه، بهترین آبیاری را برای گیاه خود انجام دهید.

  • کمبود نور

به طور کلی هر آنچه دلیل رشد گیاه است، باعث ایجاد پاجوش هاست و در نقطه مقابل از مانعی برای رشد گیاه به وجود بیاید از پاجوش دهی سانسوریا جلوگیری میکند.

با توجه به این نکته میتوان بیان کرد که نور خوب و غیر مستقیم خورشید، سوخت و ساز را در سانسوریا افزایش میدهد و باعث رشد این گیاه میگردد و کمبود نور توقف رشد را برایش به ارمغان می آورد و به همین دلیل تامین نور مورد نیاز سانسوریا میتواند باعث رشد شود و تامین نشدن آن، مانعی جدی برای به وجود آمدن پاجوش ها به حساب می آید.

بهترین کود برای پاجوش زدن سانسوریا

نتیجه گیری

مهم ترین کودی که به ریشه زایی و در نتیجه ایجاد پاجوش های بیشار برای سانسوریا نقش آفرینی میکند، کود های حاوی فسفر است که در این مقاله به چند نمونه از آنها اشاره کردیم. به یاد داشته باشید که به طور کلی استفاده از کود های مایع، تاثیر بیشتری در مقایسه با کود های خانگی و طبیعی دارد اما در این مقاله نمونه هایی از هر دو دسته معرفی شدند.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات
حنا
حنا
8 روز قبل

سلام دستتون درد نکنه
من کود هایی که معرفی کرده بودید رو سفارش دادم الآن ۴ تا پاجوش از سانسوریا ابلق خودم گرفتم

برای بقیه گیاهام تست نکردم

مثلا برای نخل اریکا هم جواب میده؟