برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

روش پرپشت شدن گل حسن یوسف

حسن یوسف پرپشت

از آنجا که تمام گیاهان موجوداتی زنده هستند، به طور طبیعی و با مهیا بودن شرایط ایده آل رشد، بسیار پرپشت میشوند به اندازه ای که مجبور میشوید برای زیبا شدن آنها را به آرایشگاه گل و گیاه ببرید و یا اینکه با توجه به دستورالعمل ای که در مقاله طریقه هرس حسن یوسف بیان شده است، خودتان دست به کار شوید.

اما برخی اوقات کم پشت بودن برگ ها به خاطر مشکلاتی است که گیاه با آنها درگیر است. به همین دلیل در این مقاله ابتدا به آموزش مهیا کردن شرایط ایده آل رشد در گیاه حسن یوسف می پردازیم و پس از آن، مشکلات و بیماری هایی که میتوانند باعث ریزش برگ ها  شوند را بیان میکنیم و به شیوه مبارزه با آنها اشاره خواهیم کرد.

مهیا کردن شرایط مناسب رشد گیاه حسن یوسف

میزان آب و رطوبت مورد نیاز حسن یوسف

بهترین رشد این گیاه، در خاکی است که همیشه مرطوب است اما نباید خیس و گِل باشد.

یکی از متداول و مرسوم ترین دلیل های کم شدن رشد حسن یوسف خشک ماندن خاک آن به مدت طولانی است. وقتی خاک این گیاه خشک باشد، علاوه بر کند شدن رشد آن میتواند لبه ها و اطراف برگ ها را قهوه ای بکند.

تاکید به مرطوبت بودن خاک به این معنی نیست که گیاه حسن یوسف با آبیاری بیش از حد آسیب نخواهد دید قبل از آبیاری مجدد حتما باید بررسی کنید تا ۳ سانتی متر بالای خاک خشک شده باشد.

تاثیر نور در رشد گیاه حسن یوسف

گونه های مختلف این گیاه معمولا در مکان هایی که سایه جزئی دارند بهترین رشد را از خود نشان میدهند. هرچند برخی گونه های ابلق حسن یوسف تحمل آفتاب مستقیم را دارند و به هر حال تامین نور مورد نیاز بهترین اقدام برای رشد بیشتر و در نتیجه پرپشت شدن آن خواهد شد.

دمای بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد و تاثیر آن در رشد و پرپشت شدن حسن یوسف

در اغلب گیاهان از جمله حسن یوسف کاهش دما رشد این گیاه را کم میکند و در نتیجه در کم پشت شدن این گیاه تاثیر دارد. اما نگهداشتن دما در حوالی ۳۰ درجه میتواند تاثیر زیادی در سرعت رشد و پر پشت شدن حسن یوسف داشته باشد.

قد بلند شدن یا پر پشت شدن!

ممکن است وقتی برخی از توصیه هایی که برای رشد بهتر حسن یوسف که در بالا بیان شد را رعایت کنید، با گیاهی قد کشیده و زشت به جای یک حسن یوسف پرپشت و پر از برگ مواجه شوید که انتظارش را نداشتید.

قدکشیدن بیش از اندازه به جای تولید برگ های جدید میتواند ناشی از موارد زیر باشد

  • فراموش کردن هرس به موقع و استاندارد متناسب با نکاتی که در مقاله آموزش جامع هرس و قلمه زدن حسن یوسف بیان شده است.
  • عدم استفاده از کود های برگ زا برای گیاه.
  • تابش نور به گلدان فقط از یک نقطه خاص : این دلیل معمولا متداول نیست اما در صورتی که دو مورد قبل دلیل قد کشیدن بی رویه حسن یوسف نباشد، احتمال سوم آخرین چیزی است که باید برای حل این مشکل به آن توجه کنیم.

بستر مناسب رشد حسن یوسف.گلدان بهتر است یا فضای آزاد؟

معمولا در صورتی که در منطقه ای معتدل، فضای آزاد و باغچه در اختیار داشته باشید، بهتر است گلدان ها را برای رشد و پر پشت شدن بیشتر به باغچه ببریم اما ویژگی بسیار خوبی که حسن یوسف دارد این است که حساسیتی نسبت به بستر رشد ندارد و همانطور که با وجود شرایط مناسب در باغچه ها رشد خوبی دارد، اگر شرایط محیط خانه و یا محل کار برای رشد مهیا و آماده باشد، در گلدانی که کمبودی در تامین فضای کافی برای ریشه هایش نداشته باشد نیز میتواند رشد بسیار خوبی را به نمایش بگذلرد.

تاثیر کوددهی مناسب در رشد حسن یوسف

کود ها غذای گیاهان آپارتمانی را تامین میکنند و با تامین شدن مواد غذایی به اندازه کافی، رشد گیاه افزایش پیدا میکند و با هرس به موقع زود تر پر پشت شدن گیاه را مشاهده خواهیم کرد.

متداول ترین کودی که برای این کار استفاده میشود کود های همه منظوره ای است که دارای این عناصر باشد: نیتروژن، پتاسیم، فسفر و منیزیم

هرچقدر درصد نیتروژن در کود نسبت به بقیه عناصر بیشتر باشد، برای گیاه آپارتمانی حسن یوسف مفید تر است جون هم به تنوع رنگ برگ ها کمک میکند و هم در رشد بهتر آنها تاثیر دارد.

همچنین پیشنهاد میکنیم همانطور که در مقاله کوددهی به گیاهان آپارتمانی اشاره کردیم، کودی تهیه کنید که کمترین میزان فسفر را در خود جای داده باشد.

علف های هرز مانع رشد و پرپشت شدن حسن یوسف هستند

علف های هرز در جذب آب و مواد غذایی با حسن یوسف مبارزه میکنند به همین دلیل، اگر در گلدان،هر گیاهی به جز گیاه اصلی را مشاهده کردید به سرعت آن را از ریشه بیرون بکشید تا تمام انرژی خاک به گل اصلی منتقل شود

اهمیت حرکت هوا در رشد و پرپشت شدن حسن یوسف

توجه به محفوظ ماندن گیاه از باد های شدید و نور مستقیم خورشید ضروری است و اثر مثبتب روی گیاه به جا میگذارد. در این بین نباید به خاطر دور نگهداشتن گیاه از صدمات ناشی از باد های شدید آن را در محلی قرار دهیم که هوایی در اطراف آن جریان ندارد چون حرکت ملایم هوا میتواند در رشد بهتر گیاه، تاثیر مثبت داشته باشد.

ساقه ها را ببافید!

با مشاهده رشد سریع شاخه های این گیاه و به هدف پر پشت شدن آن بهتر است ساقه ها را در هم بپیچید تا به همین شکل رشد کنند.

این کار گیاه را به شکل دایره ای در آورده و نیروی گیاه را به برگ ها متمرکز خواهد کرد.

بیماری های مربوط به رشد و پرپشت شدن حسن یوسف

برخی بیناری ها منجر به ریختن برگ ها و در نتیجه رشد نکردن و پر پشت نشدن حسن یوسف میگردند.

مقابله با آنها میتواند یک حسن یوسف شاداب و پرپشت به شما تحویل دهد.

قارچ ها

معمولا قارچ هایی که روی تنه و برگ های این گیاه بوجود می آیند در اثر رطوبت بیش از حد گلدان است.

با اینکه حسن یوسف گیاهی رطوبت دوست است اما خیس بودن همیشگی خاک آن میتواند موجب بروز بیماری شود و باید از آن جلوگیری کرد.

 سفیدک پودری

این بیماری باعث ایجاد لکه های سفید خاکستری مایل به سفید در زیر برگ ها و پس از مدتی در تمام برگ خواهد شد.

شیوه مقابله با این بیماری

بهتر است گیاه به مدت طولانی در یک خاک باقی نماند و خاک گلدان در دوره های ۳ ماهه تعویض شود. همچنین یکی از متداول ترین دلایل این بیماری، آبیاری حسن یوسف از بالا و ریختن آب بیش از حد روی برگ ها است

پوسیدگی ریشه ها

آخرین دلیل توقف رشد که باز هم مربوط به آبیاری بیش از حد و یا زهکشی نادرست گلدان میباشد، پوسیدن ریشه ها در خاک است.

شیوه مقابله با این بیماری

بعد از دست نگهداشتن از آبیاری، ریشه را به همراه خاک از گلدان خارج کرده و تمام خاک اطراف ریشه را بتکانید.

در صورتی که مشاهده کردید هیچ بخشی از ریشه سالم نمانده و تمام آن پوسیده است هیچ راهی برای نجات گیاه باقی نمانده و گیاه خشک خواهد شد اما اگر بخشی از ریشه هنوز پوسیده نشده با بریدن بخش های پوسیده و جدا کردن آنها از بخش سالم ریشه و قرار دادن ریشه باقی مانده در خاک ماسه ای احتمال بازگشت گیاه به زندگی وجود دارد.

در این مدت باید تمام شرایط مناسب محیطی برای گیاه فراهم شود و آبیاری  دو هفته یکبار انجام شود.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات