برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

۵ نمونه از بیماری ها و مشکلات مرسوم سیکاس

در این نوشتار مهم ترین عوامل و ریشه های بیماری در گیاه آپارتمانی سیکاس را بررسی کرده و راه های مقابله با آن بیان شده است.
بیماری های سیکاس
سیکاس معمولا با ۵ مشکل متداول دست و پنجه نرم میکند

مبتلا شدن به قارچ

علائم: تغییر رنگ برگ ها به رنگ های متنوع و ترکیبی از قهوه ای و زرد و… به گونه ای که بیمار بودن گیاه محسوس به نظر میرسد. به جز تغییر رنگ، پژمردگی و ریزش بیش از حد برگ ها جزو علامت های مبتلا شدن سیکاس به قارچ است بیماری های قارچی متنوع هستند اما یکی از متداول ترین آنها که سیکاس به آن مبتلا میشود “آنتراکنوز” نام دارد و علامت هایی که بیان شد را عموما این نوع از بیماری قارچی به وجود می آورد. شیوه های مبارزه با این بیماری: اولین گام، حذف برگ های آلوده از گیاه و دور کردن آنها از بقیه برگ هاست. پس از این کار، باید چند روزی صبر کنید و بررسی کنید که آیا برگ هایی که چنین علامت هایی را نداشتند در حال تغییر رنگ، پژمردگی و یا ریختن هستند یا خیر؟ اگر مشکل همچنان باقی بود، استفاده از اسپری های قارچ کش توصیه میشود. در مبارزه با این آفت استفاده از مواد شوینده احتمال موفقیت زیادی ندارد و به همین دلیل آن را جزو پیشنهادات بیان نکرده ایم.

پوسیدگی ریشه

این علامت شایع، در اکثر اوقات به دلیل آبیاری بیش از اندازه گیاه است. بررسی خاک، بهترین ملاک برای مشخص کردن زمان آبیاری است. بررسی نیاز سیکاس به آبیاری به دو روش انجام میگیرد
 • مقداری از خاک را برداشته و آن را در مشت خود فشار دهید. اگر همانند گلوله ای گل به هم چسبید، نشان دهنده زیاد بودن رطوبت خاک است و در این موقع باید از آبیاری مجدد خودداری کرد. اما اگر خاک در دست شما پاشیده و از هم جدا شد، نشان دهنده مناسب بودن میزان رطوبت و آمادگی آن خاک برای آبیاری مجدد است.
 • وسیله ای همانند یک تکه چوب را به عمق حدود دو بند انگشت وارد خاک کرده و اگر به آن مجوعه خاک های متراکم چسبیده شده بود، نشان دهنده کافی بودن رطوبت خاک است و باید از آبیاری مجدد خودداری کرد اما اگر به آن چنین چیزی نچسبیده بود، نشان دهنده زمان مناسب آبیاری گیاه است.

علامت های پوسیدگی ریشه

 • پژمرده شدن های متعدد گیاه
 • زرد شدن، تغییر شکل یا افتادگی برگ ها
 • خارج شدن شیره شربتی قهوه ای رنگ از تنه سیکاس

روش مبارزه با پوسیدگی ریشه

اگر مقدار کمی از ریشه پوسیده باشد و شما به سرعت متوجه این پوسیدگی بشوید، میتوان با خارج کردن ریشه از گلدان و برش دادن بخش های پوسیده ریشه، گیاه را از مرگ نجات داد اما اگر پوسیدی تمام ریشه را گرفته باشد نمیتوان برای گیاه کاری کرد.

تغییر رنگ برگ ها

زرد شدن برگ ها

زرد شدن برگ های سیکاس، علت های مختلفی از جمله زیاده روی یا کمبود در آبیاری و یا کمبود برخی مواد غذایی دارد. گیاه را تنها باید در زمانی آبیاری کنید که کاملا تشنه است و باید از آبیاری های پی در پی که گیاه به آنها نیازی ندارد خودداری کرد. اگر برگ های زرد شده بسیار قدیمی است، زرد شدن و ریختن آن بعد از مدتی طبیعی است اما اگر این تغییر رنگ غیر طبیعی است معمولا به خاطر کمبود مواد مغذی از جمله نیتروژن، منیزیم و پتاسیم است که باید بوسیله راهنمای کوددهی سیکاس آن مواد مغذی را جبران کنید. علائم کمبود تک تک کمبود های مواد معدنی که باعث زرد شدن برگ های سیکاس میشود. کمبود نیتروژن: بهترین خبر در مورد زرد شدن برگ های سیکاس این است که معمولا با تامین نیتروژن مورد نیاز گیاه، حتی برگ های قدیمی هم به ندرت زرد خواهند شد. کمبود منیزم: ایجاد نوار های زرد روی برگ ها. برگ ها سبز میمانند و برگ های جدید سبز اند اما دور تا دور برگ ها نوار های زرد نقش میبندند. استفاده از کود های مخصوص نخل (که حاوی سه برابر نیتروژن و پتاسیم نسبت به فسفر است) در استفاده برای سیکاس توصیه میشود. خلاصه پیشنهاد میکنیم وقتی با زرد رنگ شدن برگ های سیکاس مواجه شدید، هریک از این سه مشکل یعنی زیاده روی در آبیاری، کمبود آبیاری و یا کمبود ک.ددهی را به ترتیب بررسی کنید تا ابتدا منشا مشکل را پیدا کرده و پس از آن برای درمان این تغییر رنگ، طبق آموزشی که در بالا بیان شد، اقدام کنید.

قهوه ای شدن برگ ها

آفتاب سوختگی و رطوبت ناکافی شایع ترین و متداول ترین دلائل قهوه ای شدن برگ های سیکاس است. با این حال بهتر است وقتی با چنین مشکلی مواجه شدید، به برخی آفات و بیماری ها همانند قارچ و کنه عنکبوتی و زیاد بودن نمک در خاک نیز توجه کنید.

شیوه مقابله با قهوه ای شدن رنگ برگ سیکاس

شرایط گیاه باید به ترتیب بررسی شده و وجود تک تک موارد بالا را پیگیری کنیم. به عنوان نمونه اگر گیاه در معرض نور مستقیم خورشید به مدت طولانی قرار دارد، شرایطش را تغییر دهیم. اگر محیط آن بسیار خشک است سماوری در حال جوشیدن در کنار او مهیا کنیم. اگر کود های قوی به آن داده شده خاک را از آب پر کرده و صبر کنیم کاملا از زهکش خالی شود تا نمک اضافی خاک تخلیه شود و در انتها اگر با انجام تمام این موارد باز هم برگ های جدید رنگ قهوه ای داشتند، باید شروع به از بین بردن آفت ها کرد. آفت ها را هم میتوان به وسیله قارچ کش ها از بین برد و هم با قطع کردن برگ های آلوده شده.

پیچ خوردن برگ های سیکاس

دلیل این مشکل، معمولا به کمبود آب یا کمبود مواد غذایی برمیگردد. البته ممکن است پیچ خوردن برگ ها نتیجه برخی بیماری های قارچی باشد و فقط در صورتی احتمال سوم را پیگیری میکنیم که گیاه از لحاظ آبیاری و مواد غذایی (کود) در وضعیت خوبی باشد. اما در غیر این صورت در اکثر اوقت، پیچ خوردن برگ ها به خاطر آبیاری نامناسب یا کوددهی بیش از حد گیاه رخ میدهد. سوالات متداول
 • آیا برگ های قهوه ای و زرد یا برگ هایی که مبتلا به بیماری شده اند باید حتما از گیاه جدا شوند؟
اگر برگ هایی که تغییر رنگ داده اند از گیاه جدا شود، انرژی گیاه صرف آنها نشده و به بقیه بخش ها منتقل میشود و در نتیجه به سلامتی بیشتر گیاه کمک میکند اما اگر بریده نشوند مشکل زیادی برای گیاه به ارمغان نخواهد آورد برگ هایی که مبتلا به بیماری هایی همانند قارچ و … شده اند حتما باید از گیاه جدا شوند چون این کار موجب جلوگیری از سرایت آن آفت و بیماری به بقیه سیکاس خواهد شد.
 • عوامل شکستگی سیکاس چه چیز هایی است؟
سیکاس ها رشد آرامی دارند و به همین دلیل نمیتوانند آب اضافی را تحمل کنند و اگر آب بیش از اندازه به گیاه اضافه شود، ریشه هایش میپوسد. در اثر پوسدن ریشه ها و ضعیف شدن پای گیاه، احتمال شکستگی در آن به شدت افزایش پیدا خواهد کرد. آیا استفاده از تفاله قهوه تاثیر مثبت و یا منفی در سالم بودن سیکاس دارد؟ تا زمان انتشار این نوشتار در وبسایت گل آرا، چیزی در مورد مفید بودن تفاله قهوه یا چای برای پیشگیری یا درمان احتمالی بیماری های سیکاس پیدا نکردیم با این حال، از آنجا که مضر بودن آنها نیز اثبات نشده است، استفاده از آن برای گیاه ممکن است مفید باشد و با تامین برخی مواد مغذی که خاک آنها را ندارد، به رشد سیکاس کمک کند.
 • بعد از تامین مواد غذایی مورد نیاز، آیا رنگ زرد برگ های سیکاس به حالت اولیه برمیگردد؟
خیر! معمولا برگ هایی که به رنگ زرد در آمده اند، تغییر رنگ نمیدهند و بهتر است آنها را قطع کنید اما با تامین مواد غذایی، برگ های جدید رنگ عادی داشته و رنگ خود را از دست نخواهند داد.
 • آیا در صورت قطع شدن ساقه سیکاس رشد مجدد آن امکان دارد؟
تمام رشد این گیاه از طریق جوانه بالای ساقه اصلی انجام میگیرد و با از بین رفتن حتی نیمی از ساقه، جوانه ای از اطراف ساقه رشد نخواهد کرد به همین دلیل قطع شدن ساقه باعث مردن این گیاه خواهد شد.
 • اگر آنقدر وضعیت گیاه سیکاس به هم ریخته است که وضعیت شاخ و برگ ها از همه لحاظ خیلی آشفته است آیا باز هم امید به بازگرداندن حالت اولیه وجود دارد؟
برای برگرداندن سیکاس به وضع مطلوب در چنین شرایطی حتما اقدام های زیر را انجام داده و همزمان با انجام این اقدامات تصویر آن را به همراه توضیح مشکلاتش در پایین همین صفحه برای ما ارسال کنید تا اقداماتی که برای بازگرداندن این گیاه به زندگی لازم است انجام شود.
 • اگر مدتی است آبیاری نشده است به آن مقداری آب بدهید
 • کیفیت کود ها را تغییر داده و با کیفیت ترین کود ها را برایش تهیه کنید
 • خاک را تعویض کرده و از خاک مناسب سیکاس استفاده کنید
 • اگر شاخه ها کاملا خشک شده اند آنها را ببرید
 • به هیچ عنوان تا بهبودی کامل هرسی انجام ندهید

لازمه گیاه تون رو خودمون ببینیم؟

بهمون پیام بدید یا تماس بگیرید فرقی نداره!
در همه شبکه های اجتماعی حضور داریم
6441 510 0910

برای مشاوره اختصاصی با کارشناسان گل آرا میتوانید عکس و مشخصات و مشکلات گیاه آپارتمانی خودتون رو به شماره تلفن 6441 510 0910 ارسال کنید تا متناسب با مشکل خاص گیاه شما سم یا کود و شیوه نگهداری آن برای شما بیان شود.

گیاه پزشکی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات