برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

انتخاب آب،خاک، دما و شرایط مناسب گیاه سیکاس

با شروع نگهداری از گیاه آپارتمانی مورد علاقه خود، به عنوان کلیدی ترین نکات شرایط عمومی مناسب برای گیاه را برای ما بسیار مفید است. به همین دلیل مطالعه این نوشتار کوتاه به عنوان مقدمه و شروع نگهداری از سیکاس بسیار مناسب است.

شرایط مناسب نگهداری سیکاس

این گیاه برگ هایی سفت و شبیه به نخل دارد که از یک تنه تنومند همانند پیاز گیاهان روییده اند. توان آنها مثال زدنی است و در دمایی بین ۴  تا ۴۳ درجه سانتی گراد زندگی میکند و مقاومت آن در دمای کمتر و بیشتر از این دما نیز ثابت شده است. اگر بتوانید دما را همیشه بالای ۱۰ درجه سانتی گراد نگهدارید که معمولا در خانه و محل کار چنین دمایی وجود دارد رشد ایده آل خود را دارد. دمای حالت عادی منزل چه در تابستان و چه در زمستان برای این گیاه ایده آل است و نیازی به فراهم کردن شرایط خاص دمایی بیشتر یا کمتر از حالت عادی منزل نیست. همانند تحمل چنین محدوده دمایی محدوده تحمل نوری بالایی دارد. این گیاه دوست دارد حد اقل ۳ ساعت در روز در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده شود. نخل ساگو که ما ایرانی ها بیشتر با نام سیکاس با آن آشنا هستیم، قدمتی ۱۵۰ میلیون سالی دارد و وقتی چنین توانی در زنده ماندن دارد جزو گیاهان مقاوم آپارتمانی بوده و میتواند گزینه مناسبی برای نگهداری در منزل باشد. تنها چیزی که میتواند سیکاس را از پا در بیاورد و آن را از بین ببرد آبیاری بیش از اندازه  آن است و به همین علت بهتر است از آبیاری هایی که زود تر از زمان نیاز گیاه باشد حتما جلوگیری کنید. این گیاه با محیط هایی که تابش متوسط نوری از لحاظ زمانی دارند (همانند اکثر آپارتمان ها) هماهنگ است و تنها باید توجه داشت که یکی از ویژگی های جذاب این گیاه به خلاف اکثر گیاهان آپارتمانی این است که قرار دادن آن روی بالکن ها که نور مستقیم خورشید را بدون واسطه دریافت میکنند هیچ مشکلی برایش بوجود نمی آورد. بهتر است توجه داشته باشیم بهترین عملکرد نخل سیکاس در محیط روشن است و به همین دلیل در نظر گرفتن روشن ترین نقطه منزل کمک برای نشان دادن بهترین رشد و طراوت این گیاه است.

اگر نور کم باشد

به طور خلاصه گیاه از قواره می افتد و زیبایی لازم برای نگهداری را نخواهد داشت چون در اثر تامین نشدن نور، بین برگ ها فاصله افتاده و شادابی زمانی که در برخی از ساعت های روز نور دریافت میکند را نخواهد داشت. کشیده شدن ساقه ها و کم پشت شدن برگ ها برای نمونه هایی بونسای شکل و کوتاه که ما تمایل داریم در منزل نگهداری کنیم به هیچ عنوان مناسب نیست پس حتما هرچند به مدت کوتاه آن را در معرض نور قرار دهید. برای آشنایی بیشتر با شرایط مطلوب نور در این گیاه و تعیین ساعت هایی که باید نور مستقیم یا غیر مستقیم دریافت کند میتوانید مقاله تامین نور برای سیکاس را مطالعه کنید.

آبیاری مناسب گیاه سیکاس

آبیاری باید منظم باشد اما زیاده روی در آن باعث آسیب رسیدن به گیاه خواهد شد. آبیاری ۷ روز یکبار به طور متوسط مناسب است. البته بهترین کار برای تشخیص زمان مناسب آبیاری، مشاهده سطح خاک است که باید خشک شده باشد. در صورتی که آبیاری زود تر از زمان مناسب باشد، میتواند ریشه ها را دچار قارچ کرده و یا آنها را بپوساند اما تاخیر در آبیاری چنین آسیب هایی وارد نمیکند و به همین دلیل بهتر است وقتی شک داشتیم که زمان آبیاری رسیده است یا نه، از آبیاری دست نگهداشته تا با مشاهده نشانه هایی همانند  خشک بودن عمق خاک تا حدود ۲ بند انگشت، مطمئن شویم گیاه نیاز به آب دارد. آبیاری این گیاه به جز آنچه بیان شد به عوامل دیگری همانند خشک یا مرطوب بودن هوا، دمای محیط، میزان تابش نور خورشید به آن و… میتواند متفاوت باشد که هریک از آنها را به طور جدا گانه توضیح میدهیم

تاثیر خشکی هوا بر آبیاری

خشک بودن هوا، مصرف آب گیاه را بالا میبرد و به همین دلیل، در صورتی که هوا خشک باشد به دلیل نیاز به رطوبت، بهتر است هم فواصل آبیاری را کمتر کرده و هم از اسپری کردن آب روی برگ ها فراموش نکنیم. به دلیل اینکه زادگاه اصلی سیکاس محیطی مرطوب است، خشک بودن و اسپری نکردن برگ های آن، باعث خشک شدن نوک برگ های آن خواهد شد.

تاثیر دمای محیط و تابش نور خورشید بر آبیاری

همانند انسان ها، گیاهان نیز، در صورتی که دمای هوا و محیط زندگی آنها گرم باشد، بیشتر آب میخواهند. این نیاز آب باعث میشود پای گلدان زودتر خشک شود و متناسب با آن خشکی، نیاز به آبیاری داشته باشند. تابش مستقیم خورشید، افزون بر دما این نیاز را بیش از قبل جلوه داده و با همکاری گرما و نور خورشید، نیاز به آب به بیشترین میزان خود رسیده و فاصله آبیاری ها کمتر خواهد شد.

خاک مناسب بستر کشت سیکاس

مناسب ترین خاک برای این گیاه، خاکی است که آب را به مدت طولانی در خود نگهداری نکند و پس از استفاده گیاه، از زهکش گلدان خارج شود. خاک های شنی چنین ویژگی ای دارند و به همین دلیل، ترکیبی از خاک شنی + کمپوست به میزان یک سوم و با گلدانی با زهکشی مناسب، بهترین خاک برای سیکاس است. در صورتی که میتوانید خاک را به آزمایشگاه برده و آن را بررسی کنید، بهتر است بدانید سیکاس، خاک های اسیدی را میپسندد (۶.۵ – ۵.۵) اضافه کردن پیت ماس برای خاک های رسی میتواند مناسب باشد اما ضروری نیست. ماسه هایی که سنگ های نسبتا درشت تری دارند، برای استفاده در گلدان سیکاس، مناسب تر هستند.

سوالات متداول

  • آیا سیکاس نیاز به اسپری آب روی برگ ها دارد؟
بله! رطوبت مورد نیاز آن از این راه تامین میشود و اگر اسپری روی برگ ها حداقل هفته ای یکبار انجام نشود میتواند همراه نشانه هایی مثل سوختگی نوک برگ ها و تغییر رنگ نوک برگ ها به رنگ قهوه ای باشد.

لازمه گیاه تون رو خودمون ببینیم؟

بهمون پیام بدید یا تماس بگیرید فرقی نداره!
در همه شبکه های اجتماعی حضور داریم
6441 510 0910

برای مشاوره اختصاصی با کارشناسان گل آرا میتوانید عکس و مشخصات و مشکلات گیاه آپارتمانی خودتون رو به شماره تلفن 6441 510 0910 ارسال کنید تا متناسب با مشکل خاص گیاه شما سم یا کود و شیوه نگهداری آن برای شما بیان شود.

گیاه پزشکی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات