برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

نگهداری گل سیکاس. چرا بیشتر از یک هفته باقی نمیماند؟

در این نوشتار با کمک گرفتن از عکس گل سیکاس نر و ماده به مقایسه بین این دو پرداخته و سعی شده است تمام آنچه برای نگهداری از این گیاه در زمان گلدهی به آن نیاز دارید بیان شود.
عکس گل سیکاس نر
با اینکه برخی اصرار دارند که سیکاس  هرسال گلدار میشود اما این ادعا نادرست است و خوب است بدانید که این گیاه هر سه تا چهار سال یکبار گلهایی نر یا ماده میرویاند. با شکفتن گلهای نر و ماده این گیاه، در صورتی که دو گل ایجاد شده به هم نزدیک باشند، گرده های گل نر سرگل نخل ماده را بارور میکند و در اوایل بهار، دانه های قرمز رنگ زیبایی روی گیاه تشکیل میشود. این دانه ها، بذر نخل سیکاس است که میتوان آنها را کاشت و یا اینکه صبر کنید تا بعد از مدتی پای گیاه بریزد و به طور خودکار سبز شوند. در صورتی که دو گیاه از یکدیگر دور باشند بازهم میتواند با گرده افشانی به کمک وزش باد و یا زنبور ها و یا به صورت دستی، انتقال گرده ها انجام شده و گل ماده بارور شوند. پس از گذشت زمان تولید بذر، گل ها به مرور زمان و حداکثر ۱۴ روز ریخته و از بین میرود اما برگ ها همچنان باقی میمانند.

شیوه تشخیص نر یا ماده بودن گل سیکاس

گل های نر سیکاس که بلند هستند بین یک تا دو هفته دوام دارند و بعد از این مدت چروکیده شده و خشک میشوند اما گل های ماده که به صورت مخروط هایی چاق و گرد در وسط برگ های گیاه ایجاد میشوند بیشتر از ۱۰ ماه هم دوام دارند تعیین جنسیت گیاه بوسیله همین دو گل قابل تشخیص است نه برگ های گیاه! بنابراین اگر گل هایی بلند و باریک همانند تصویر داشتید، آن گل نر است و اگر گل توپی شکل که داخل آن تخم هایی شبیه تیله مشاهده کردید، آن گل ماده سیکاس است که بارور میشود و بذر سیکاس تولید میکند. گل های بلند را در صورتی که نیاز نداشتید یا یک تا دو هفته از عمر آن گذشت و در حال خشک شدن بود بدون نگرانی میتوانید جدا کنید دانه هایی که داخل مخروط گرد ماده وجود دارد، معمولا تمام انرژی گیاه را به سمت خود جذب کرده و رشد برگ ها به حداقل میرسد. در چنین زمانی معمولا رشد برگ چندانی ندارد.

اولین اقدام با دیدن گل روی تنه سیکاس

بهترین کاری که با دیدن گل روی تنه سیکاس هایتان میتوانید انجام دهید، صبر است! بعد از مشاهده گل ها بهتر است حدود یک هفته صبر کنید تا اطمینان حاصل کنید گل ها بالغ شده اند و بعد از آن، اگر گل نر در اختیار دارید سعی کنید آن را روی گل ماده گرد افشانی کنید و اگر گیاه شما گل ماده دارد سعی کنید یک گل نر برای او پیدا کنید تا بذر ها توانایی جوانه زدن را داشته باشند.

شیوه کاشت بذر سیکاس

تمام آنچه تا الآن بیان شد، شیوه برداشت بذر سیکاس از گل ماده این گیاه بود. در این بخش قصد داریم بذر هایی که از گل برداشت کرده ایم را تست کرده و آنها را بکاریم بذر های برداشت شده را در آب بیاندازید و به دقت به آنها نگاه کنید اگر بذر به پایین آب رفت و به اصطلاح غرق شد، این بذر ها مناسب بوده و قابل دوام هستند اما بذر هایی که روی آب شناور باقی میمانند باید دورریخته شوند. سوالات متداول
  • زائده ای که در وسط سیکاس شبیه توپ است چیست؟
معمولا وقتی سیکاس در محیط بیرون از منزل و در باغچه ها نگهداری شود، بعد از مدتی، از وسط آن یک گل به شکل توپ ظاهر میشود که درون آن توپ، تخم هایی همانند تیله های بزرگ دیده میشود. این گل، گل ماده سیکاس است که در صورت پاشیده شدن گرده های گل نر روی آن، تبدیل به بذر های این گیاه میشود.
  • آیا تمام گیاهان سیکاس تکثیر میشوند؟
گرفتن بذر فقط از سیکاس های ماده ممکن است و آن هم فقط در صورتی که گرده افشانی انجام شده باشد. با این حال، تمام انواع سیکاس ها (چه نر و چه ماده) پاجوش هایی تولید میکنند که میتوانید آنها را با توجه به آموزش تکثیر سیکاس در گلدان دیگری بکارید.
  • برش گل های سیکاس چطور است؟ آیا به گیاه آسیب میزند؟
بعد از برداشتن بذر ها که قرمز رنگ و تقریبا به اندازه یک خرما هستند، تمام بخش گل را میتوانید بردارید و به گیاه هیچ آسیبی نمیرسد. این کار با هرس متفاوت است و در آن طبق آموزش داده شده، برای ارتفاع پیدا کردن تنه، برگ ها بریده میشوند.
  • آیا سیکاس میوه هم تولید میکند؟
نخل های سیکاس میوه ندارند و فقط در وسط گیاه ماده بخشی وجود دارد که همانند یک لایه محافظ بذر های شبیه به خرمای این گیاه است. اما گل ها در گیاهان نر ساختاری کشیده دارند که حاوی گرده است. تنها چیزی که این گیاه دارد، برگ های زیبا به همراه گل های نر و ماده است.
  • چطور باید بذر را از سیکاس ماده جدا و جمع آوری کرد؟
ابتدا به آرامی سعی کنید پوسته نرم گل های ماده را کنار زده تا بذر ها نمایان شوند و سپس یکی یکی آنها را جمع کنید. بعد از اتمام کار میتوانید با قیچی هرس، ساقه اتصال گل ماده به گیاه را به صورت افقی برش داده تا بذر های جدید هویدا شوند و این کار را آنقدر تکرار کنید تا تمام بذر ها جمع شوند.
  • رشد برگ ها در زمان گل دادن سیکاس چقدر است؟
وقتی سیکاس (چه نر و چه ماده) شروع به تولید گل میکنند معمولا تولید برگ را متوقف کرده و به گل ها میپردازند و به همین علت است که در این ایام رشد چندانی از لحاظ برگ ندارند.
  • آیا امکان دارد که یک سیکاس هم نر و هم ماده باشد؟
این یک مساله کاملا شانسی است که هم نر و هم ماده در یک پایه رشد بکنند اما نمونه هایی از آن در برخی مناطق وجود دارد که در چنین صورتی به خاطر گرد افشانی بیشتر، سرعت تکثیر بالا میرود و صاحب این نخل، میتواند سیکاس های بیشتری در اختیار داشته باشد.
  • چقدر طول میکشد تا بذر های سیکاس و یا پاجوش ها رشد کنند؟
پاجوش ها معمولا ۵ سال و بذر ها بین ۶ تا ۷ سال طول میکشد تا تبدیل به یک سیکاس بالغ شوند. بعد از این مدت احتمالا گیاه شما دارای گل خواهد شد. ماندگاری بذر های سیکاس چقدر است؟ این بذر ها میتوانند تا یک ماه نیروی خود را برای رشد باقی نگهدارند. بنابراین یک ماه ماندگاری دارند و تا این زمان نگهداشتن آنها هیچ مشکلی ندارد.  
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات