برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

۶ راهکار برای مبارزه با بی حال شدن و پژمردگی سینگونیوم

بی حال شدن گیاه سینگونیوم

بی حال شدن گیاه سینگونیوم

آبیاری بیش از اندازه

مرسوم ترین دلیل باز نشدن برگ های این گیاه، مشکلات آبیاری نا مناسب است و هم در صورت کمبود آبیاری و هم در صورت زیاده روی در آبیاری، گیاه با چنین مشکلی مواجه خواهد شد.

وقتی با چنین مشکلاتی مواجه شوید، بهتر است مقداری زمان صرف کنید تا منشا این مشکل را پیدا کنید.

برای پیدا کردن منشا مشکل گیاه این موارد را بررسی کنید.

  • اولین گام بعد از مشاهده افتادگی برگ ها، بررسی رطوبت خاک است. در صورتی که آبیاری را فراموش کنید و خاک خشک شود اتادگی و شل شدن برگ ها نشانه ای برای کمبود نیاز آبی این گیاه است.

اگر دلیل شل شدن و افتادگی برگ های سینگونیوم این مورد باشد جای خوشحالی دارد چون بدون هیچ آسیبی با ریختن آب در گلدان طی چند ساعت، برگ ها به حالت قبلی بازخواهند گشت.

گاهی فراموش کردن آبیاری، در تمام گیاهان آپارتمانی عادی است و نمیتواند به گیاه مقاومی مثل سینگونیوم آسیب برساند.

  • همانطور که کمبود آبیاری میتواند موجب بروز چنین مشکلی شود، زیاده روی در آبیاری دومین دلیل این مشکل است. تفاوت مورد قبل با این نکته این است که با دیدن این علامت در صورت کمبود آب، با جبران آبیاری گیاه به حالت اولیه برمیگردد اما در صورت زیاده روی و غرق شدن گیاه در آب، خطری که گیاه را تهدید میکند جدی تر خواهد بود.

زیاده روی در آب لزوما به معنی تعداد بیش از اندازه ریختن آب در گلدان نیست بلکه هر موردی مثل مناسب نبودن زهکشی خاک که باعث طولانی شدن زمان رطوبت خاک گلدان شود، زیاده روی در آبیاری محسوب شده و میتواند گیاه را تهدید کند.

علامت های زیاده روی در آبیاری

  • اگر آبیاری قبل از خشک شدن بخش بالایی خاک صورت گیرد
  • اگر ۱۰ روز یا بیشتر رطوبت در خاک باقی بماند
  • اگر برگ ها زرد شده است یکی از نشانه های زیاده روی در آبیاری است.
  • گیاه را بو کنید. در صورتی که بوی بدی از گیاه استشمام میشود به احتمال زیاد برگ های گیاه در اثر زیاده روی در آبیاری پوسیده است.

بررسی زهکشی مناسب گلدان بهترین راهکار برای مقابله با چنین آسیبی است. همچنین با مطالعه شیوه صحیح آبیاری سینگونیوم هیچ گاه گیاه شما با چنین مشکلی مواجه نخواهد شد.

کمبود رطوبت

رطوبت کم نیز یکی دیگر از عوامل افتادگی برگ های سینگونیوم است. این افتادگی برگ ها در صورتی که آبیاری هم کم باشد، بیشتر خواهد شد.

بهترین راهکار برای این کار، قرار دادن این گیاه حدود یک ساعت در روز در محلی است که کتری آب جوشی در حال جوشیدن است و یا اینکه هر سه روز یکبار با اسپری آب به طور مرتب سینگونیوم را اسپری کنید.

اگر دستگاه بخور در منزل دارید عالی است! تنها اقدام نزدیک کردن گیاه و دستگاه بخار ساز به هم است.

دمای نامناسب

شوک دمایی از دیگر مواردی است که میتواند برگ ها را بی حال و افتاده نشان دهد. بهترین دما برای سینگونیوم همانطور که در مقاله دما و رطوبت مناسب گیاه سینگونیوم بیان شده است، بین ۱۵ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

باید مراقب باشیم در فصل سرما گیاه را در کنار پنجره هایی که ممکن است هوای سرد را انتقال دهند قرار ندهیم و کاملا مراقب فاصله گیاه از مکان های دارای اختلاف دمایی بالا در فصل های مختلف مثل درب و پنجره باشیم.

رسیدن ناگهانی دما به کمتر از ۱۱ درجه سانتی گراد میتواند باعث بی حال شدن برگ ها شود.

کوددهی به گیاه

بی حال شدن برگ ها معمولا ناشی از زیاده روی در کوددهی است نه کمبود کود. بنابراین اگر بیش از حد کود میدهید و با این مشکل مواجه شدید از کوددهی مجدد تا زمان سرحال شدن برگ ها خودداری کنید.

در نقطه مقابل، کمبود کود، برگ ها را چروک و یا بی حال نمیکند و تنها باعث کوچک شدن برگ ها یا زرد شدن آنها میشود. به همین دلیل اگر به گیاه بیش از حد کود نمیدهید، از این موضوع، خیالتان راحت باشد.

بی حال شدن به دلیل کمبود نور

حساسیت زیادی به نور ندارد و تنها اگر محیط کاملا تاریک باشد در رشد برگ های جدید با مشکل مواجه میشود و در چنین شرایطی، برگ های جدید به مرور زمان زرد و افتاده خواهند شد.

نیاز به تعویض گلدان

اگر تمام موارد بالا را بررسی کردید و نسبت به آن مشکلی در گیاه مشاهده نکردید و با این حال هنوز هم با شل شدن برگ سینگونیوم مواجه هستید احتمالا مشکل گیاه شما مربوط به کمبود مکان در گلدان است. با انتخاب گلدان کمی بزرگ تر و منتقل کردن گیاه به گلدان، مشکل شما برطرف خواهد شد.

خلاصه

در مواجه شدن با مشکل بی حالی و افتاده بودن برگ های سینگونیوم پیشنهاد میکنیم ابتدا مشکلات مربوط به آبیاری را بررسی کرده و ببینید آیا گیاه دچار کمبود یا زیاده روی در آبیاری و مرطوب بودن بیش از اندازه گلدان هست یا خیر؟!

در گام بعد، اگر مشکل مربوط به آبیاری نبود، بقیه مواردی که در بالا بیان شد را به ترتیب مورد بررسی قرار دهید.

پژمرده شدن سینگونیوم

دستورالعمل مبارزه با این مشکل با نکاتی که برای مقابله با بی حال شدن سینگونیوم تفاوتی ندارد و منشا این مشکلات بسیار مشابه بوده و راهکار های یکسانی دارد. به همین دلیل آن موارد را تکرار نمیکنیم و میتوانید برای از بین بردن پژمردگی، از راهکار هایی که در این مقاله بیان شد استفاده کنید.

لازمه گیاه تون رو خودمون ببینیم؟

بهمون پیام بدید یا تماس بگیرید فرقی نداره!
در همه شبکه های اجتماعی حضور داریم
6441 510 0910

برای مشاوره اختصاصی با کارشناسان گل آرا میتوانید عکس و مشخصات و مشکلات گیاه آپارتمانی خودتون رو به شماره تلفن 6441 510 0910 ارسال کنید تا متناسب با مشکل خاص گیاه شما سم یا کود و شیوه نگهداری آن برای شما بیان شود.

گیاه پزشکی
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات