برای ثبت سفارش مستقیم میتوانید با شماره 09105106441
تماس بگیرید

عوامل موثر در رشد سیکاس و کود دهی مناسب آن

استفاده از کود برای تمام گیاهان مخصوصا سیکاس، کاری تخصصی به حساب می آید که ما با نگهداری این گیاه در منزل، باید به این توانایی دست پیدا کنیم در این نوشتار تمام آنچه درباره این موضوع مورد نیاز است بیان شده است.
رشد سیکاس و کوددهی مناسب
به طور کلی سیکاس ها نسبت به خاک سختگیری خاصی ندارند به همین دلیل، هر نوع خاکی که حاوی مقداری کمپوست باشد و رطوبت را به مدت طولانی در خود نگهداری نکند، مناسب است. همچنین، نسبت به کود نیز، در صورتی که گیاه شما با مشکل رشد مواجه نشده باشد، حساسیت خاصی نیاز نیست

کود مناسب سیکاس

بهترین کود برای استفاده سیکاس به لحاظ NPK کودی است که روی جلد آن چنین شماره ای ثبت شده باشد:۱۲-۴-۱۲ قبل از اینکه تصمیم به استفاده از کود برای گیاه خود بگیرید، بهتر است ابتدا داشتن آفتاب کافی و آبیاری مناسب و داشتن گلدانی با زهکشی مناسب را بررسی کنید و در صورتی که با وجود این موارد گیاه با مشکلاتی همانند توقف رشد یا تغییر رنگ برگ ها و…. مواجه است، به حل کردن این مشکلات با کود بپردازید. دلیل این توصیه، این است که در اکثر اوقات، خاک این گیاهان مواد مغذی کافی برای زندگی ایده آل گیاه را دارد و در این شرایط اگر کوددهی باعث سوختن گیاه نشود، فایده زیادی نداشته و زحمت های شما هدر رفته است.

زمان استفاده از کود

بهتر است زمان کود دادن به گیاهان را متناسب با داشتن ریشه آنها تنظیم کنید به این معنی که به گیاهانی که به تازگی قلمه زده شده اند، اصلا کود نهید و متناسب با زیاد شدن ریشه ها، فاواصل اضافه کردن کود را کمتر کنید و در بیشترین ریشه، سالی سه بار در طول بهار و تابستان کوددهی کنید. اگر قبل از ریشه دار شدن گیاهان به آنها کود اضافه شود، به خاطر اینکه کود، رشد گیاه را تحریک میکند، گیاه تازه قلمه زده شده بدون اینکه ریشه مناسبی داشته باشد، صرفا رشد کرده و خودش را به سمت بالا میکشد درحالیکه ریشها ها هنوز قوی نشده اند و این موضوع باعث ضعیف ماندن ریشه ها و تناسب نداشتن آن با گیاه اصلی خواهد شد.

تعداد کود دهی

تعداد آن وابسته به نوع کودی که مصرف میشود و مقدار ریشه های گیاه متفاوت است و بهتر است برای دقت در این موضوع مشخصات گیاه را در بخش نظرات ارسال نمایید تا راهنمایی دقیقی درباره کوددهی و تعداد آن مخصوص به گیاه خود دریافت کنید. کود های طبیعی و خانگی برای سیکاس مناسب ترین کود ها برای سیکاس، کود هایی هستند که دارای مقدار بیشتری از نیتروژن باشند به همین دلیل اگر قصد استفاده از کود های طبیعی را داشته باشیم، باید کود هایی همانند کود مرغی، یا یونجه که نیتروژن بالایی دارند را انتخاب کنیم. کود مرغی نسبت به بقیه کود های طبیعی نیتروژن و فسفر بیشتری دارد. همچنین یونجه هایی تبدیل به کود میشوند حاوی مقدار زیادی نیتروژن و فسفر است.

تامین نیتروژن مورد نیاز گیاه بدون استفاده از کود

کاشت برخی گیاهان همانند نخود،گل گاو زبان و لوبیا در کنار گیاهانی که نگهداری میکنیم، باعث تنظیم میزان نیتروژن خاک میشود.

شیوه های بهبود عملکرد در کوددادن به گیاهان

توصیه های دانشمندان دانشگاه کشاورزی برای بهبود عملکرد در کوددهی ۱- سعی کنید کود ها را زیاد نزدیک به تنه نریزید ۲- در صورتی که گیاهی که به آن کود میدهید نخل است حدود متناسب با اندازه گیاه حدود ۳ درصد بیشتر از از فضای سایه برگ ها کود بریزید (چون در نخل ها یا گیاهان شبیه به آنها همانند سیکاس، ریشه معمولا به این میزان از برگ ها بیشتر پیشروی میکند) ۳- در سیکاس هایی که بیرون از محیط آپارتمان به بیشترین رشد خود میرسند، ریشه ها حدود ۹ تا ۱۵ متر طول دارند. ۴- بعد از پاشیدن کود حتما باید ناحیه ای که در آن کود ریخته شده آبیاری شود. این توصیه ها مربوط به استفاده از کود جامد بود اما اگر از کود مایع استفاده میکنید کار بسیار راحت تر است و کافی است قبل از کوددهی ابتدا مقداری گیاه را آبیاری کرده تا ریشه ها در برخورد مستقیم با کود مایع نسوزد و پس از آن،  یکبار در سال در فصل بهار به همراه آبیاری گیاه، کود مایع را پای گیاه ریخته تا به این وسیله، مواد مغذی خاک، جایگزین شوند. در هر صورت، با مطالعه دستورالعمل های روی جلدِ کود، بهترین بازخورد را از کود دریافت خواهید کرد.

میزان رشد سیکاس

سیکاس جزو گیاهانی است که رشد زیادی ندارند و معمولا در بهترین حالت در طول یک سال، حدود ۲ تا ۳ برگ جدید تولید میکند و به همین دلیل نباید توقع زیادی نسبت به رشد این گیاه داشته باشیم. مقدار بیان شده حداکثر میزان رشد است و ممکن است در برخی سال ها فقط یک برگ جدید در گیاه خود ببینید این رشد آرام، مزیتی است که باعث شده است که از سیکاس ها به عنوان بونسای نگهداری شود.

سرعت دادن به رشد

تاثیر کوددهی در رشد زمانی به صورت محسوس قابل درک است که از کود هایی با نیتروژن بالا  برای تغذیه گیاه استفاده کنیم در بین کود های جامد، اوره بیشترین نیتروژن را داشته و در بین بقیه کود ها باید به مقدار NPK آن توجه کرد. این عدد ها نشان دهنده مواد مغذی اولیه کود است (K پتاسیم، P فسفر و N نیتروژن) به عنوان نمونه یک کود ۱۰ – ۱۰ – ۱۰ حاوی ده درصد نیتروژن، ده درصد پتاس و ده درصد فسفات است و هفتاد درصد باقیمانده مواد مغذی دیگر است. در هر صورت از آنجا که سرعت رشد عوامل گوناگونی دارد و دلیل های تعدد دست به دست یکدیگر برای رشد گیاه تلاش میکنند، انجام این ۴ گام میتواند در رشد سیکاس تاثیر مثبتی داشته باشد.
 • کاشت گیاه در بستر خاک شنی با زهکشی مناسب
 • آبیاری کم و توجه به مقاوم بودن آن به خشکی
 • کوددهی مناسب در صل های بهار و تابستان
 • انتقال به محل گرم در فصل های سرد سال
برای داشتن سرعت رشد بیشتر باید بدانیم که این گیاهان محیط هایی که آفتاب غیر مستقیم بتابد را ترجیح میدهند و به همین دلیل در چنین محیط هایی رشد بهتری از خود نشان خواهند داد.

علت توقف رشد سیکاس

همیشه علت عدم رشد سیکاس کمبود مواد غذایی نیست هرچند در اغلب اوقات این مشکل به علت کوددهی نامناسب و یا استفاده نکردن از کود است. از جمله علت هایی که رشد گیاه را کاهش میدهد دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی گراد است. این یک قاعده کلی است که در پاییز و زمستان، رشد گیاه به کمترین میزان خود میرسد و حتی اگر در تابستان دما کم باشد، رشد مناسبی را در این گیاهان مشاهده نخواهیم کرد.

رویش برگ های جدید در سیکاس

در این بین خوب است بدانیم که این گیاه به طور کلی نمیتواند رشد زیادی در طول سال داشته باشد و برگ جدید حوالی ۶ عدد در بهار و تابستان و تنها در زمانی که شرایط مطلوبی وجود داشته باشد بوجود خواهد آمد. در این رشد، کوددهی استاندارد نقش موثری دارد و در این نوشتار به جوانب مختلف آن پرداخته شده است.

تغییر رنگ های مربوط به کمبود مواد غذایی در سیکاس

برخی از عناصری که در کود وجود دارند میتواند در دادن رنگ های مختلف به گیاه تاثیر داشته باشد. به عنوان نمونه، نیتروژن که یکی از سه عنصر اصلی تشکیل دهنده کود ها است به گیاه رنگ سبز تیره میدهد

زرد شدن برگ ها

تغییر رنگ برگ های سیکاس به زرد میتواند دلایل متعدد و مختلفی داشته باشد اما در برخی از تغییر رنگ ها، نیاز به کود علت آن بیان شده است و به همین دلیل اگر رنگ برگ ها زرد شد و آبیاری بیش از حد یا کم و زیاد بودن نور دلیل آن نبود، به عنوان آخرین احتمال به کوددهی صحیح فکر کنید. البته باید توجه داشت که با تامین مواد غذایی مورد نیاز گیاه به کمک کود، برگ های زرد شده به رنگ قبلی برنمیگردند و تنها برگ های جدید سبز بوده و حالت طبیعی دارند. این کلروفیل است که به برگ های گیاهان، رنگ سبز میدهد. وقتی گیاه کلروفیل مورد نیازش را از دست بدهد، برگ ها زرد میشود و با تامین مجدد این نیاز، گیاه برگ های قبلی را رها کرده و به تامین کلروفیل برای برگ های جدید میپردازد.

راهکار های برطرف شدن رنگ زرد برگ های سیکاس

 • از مکمل منیزیم استفاده کنید
 • گیاه را در زمستان به مکانی گرم منتقل کنید
 • گیاه را از نور مستقیم خورشید دور کنید و نور مطلوب سیکاس را برایش فراهم کنید
 • آبیاری را تنها در زمانی انجام دهید که حدود یک بند انگشت از بالای خاک خشک شده باشد
 • آفات و بیماری ها را بررسی کنید
 • سالی یکبار کوددهی در بهار را فراموش نکنید
 • رطوبت محیط را افزایش دهید.
به جز آنچه بیان شد، کمبود نیتروژن هم میتواند باعث زرد شدن برگ ها باشد و به همین دلیل در صورتی که تردید داشتید از چه کودی برای سیکاس استفاده کنید، کودهایی با تمرکز بر نیتروژن را انتخاب کنید.

قهوه ای شدن نوک برگ ها

این مشکل دلایل زیادی از جمله کمبود رطوبت در فصل گرما دارد اما یکی از دلیل هایی که با مشاهده رنگ قهوه ای در نوک برگ ها باید آن را مد نظر قرار دهیم، زیاده روی در استفاده از کود است که میتواند چنین ظاهری در گیاه ایجاد کند. برای اطلاع از بهترین و بدترین زمان برای کوددهی، کودهای خانگی، اسپری کود روی  گیاهان و همچنین مطالب مفصل و تخصصی تر درباره کود دهی گیاهان آپارتمانی به مقاله مفصل تر درباره این موضوع که در گل آرا منتشر شده است مراجعه فرمایید.   سوالات متداول
 • چرا سیکاس برگ های جدیدی تولید نمیکند؟
هرچند این گیاه رشد آرامی دارد اما اگر به طور کلی رشد آن متوقف شود و در طول سال حتی یک برگ جدید به آن اضافه نشود احتمال کمبود مواد غذایی خاک بسیار زیاد است و توصیه میشود برای کوددهی آن با توجه به شیوه ای که در این نوشتار بیان شد، اقدام کنید.
 • بهترین کوددهی برای سیکاس هرچند وقت یکبار باید انجام شود؟
بین ۱ تا ۳ بار در هر سال. این عدد وابسته به نوع کودی که استفاده میکنید متغیر است و به همین دلیل برای دقت در تعداد استفاده از کود در هر سال بسته کود را مطالعه کرده یا در انتهای مقاله نوع کودی که قصد استفاده از آن را دارید برای ما بنویسید تا کارشناسان گل آرا، به شما پاسخ دهند.
 • آیا استفاده از کود های عمومی همیشه برای سیکاس مناسب است؟
خیر! چون سیکاس برای طراوت وو رشد خود و سبز بودن دائمی، نیاز به ریز مغذی هایی همانند منیزیم دارد و این عنصر در تمام کود های عمومی وجود ندارد.
 • آیا پوست تخم مرغ برای سیکاس ها مفید است؟
پوست تخم مرغ میتواند کلسیم و پتاسیم مورد نیاز این گیاه را تامین کند و از این جهت جزو مواد مغذی مفید برای خاک این گیاه به حساب می آید همچنین استفاده از شیر میتواند علاوه بر تامین پروتوئین، نیتروژن مورد نیاز خاک را نیز تامین کرده و گیاه را از این جهت بی نیاز به کود های شیمیایی کند.
 • آیا کوددادن به گیاه سیکاس ضروری است؟
در سال های اولیه رشد، به خاطر وجود بیشتر مواد مغذی مورد نیاز گیاه در خاک، به استفاده از کود نیازی نیست اما با گذشت حدود دو سال یا باید خاک مرغوبی جایگزین کرده و یا از کود های مناسب سیکاس ها که در این نوشتار معرفی شد استفاده شود.
 • برای تامین نیتروژن مورد نیاز سیکاس، چه کودی بیشترین میزان نیتروژن را منتقل میکند؟
اوره در بین تمام کود های جامد، با داشتن ۴۶ درصد نیتروژن، بهترین تامین کننده نیتروژن گیاهان محسوب میشود.
 • برای ریشه دار شدن سیکاس از چه کودی استفاده کنم؟
عنصر P یعنی میزان فسفر موجو.د در کود باعث تقویت رشد ریشه ها میگردد. به همین دلیل پیشنهاد میکنیم در زمان تهیه کود کودی را خریداری کنید که عدد دوم (P) بیشتر از دو عدد دیگر باشد.
 • استفاده از چه کودی باعث بزرگ تر شدن برگ ها میشود؟
اگر کودی که استفاده میکنید نیتروژن بیشتری نسبت به پتاسیم داشته باشد به تقویت و بزرگ تر شدن برگ ها کمک زیادی میکند.
 • آیا قبل از ریختن کود پای گلدان سیکاس اقدام خاصی نیاز است؟
تنها اقدام ضروری رختن مقداری آب پای گلدان است تا از برخورد مستقیم کود با ریشه و در نتیجه سوختن ریشه جلوگیری کرد.
 • سیکاس چقدر رشد میکند؟
این گیاه در صورتی که در باغچه و محیط خارج از منزل نگهداری شود میتواند بیش از ۱۲ متر ارتفاع داشته باشد اما در محیط آپارتمان به آهستگی رشد کرده و حد اکثر ۲ متر ارتفاع خواهند داشت.
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه سوالات